Győztes Spanyolország Spanyolország (1. cím)

Gólkirályok spanyol Jesús María Pereda,
magyar Bene Ferenc,
magyar Novák Dezső
(2 gólos)

Az 1964-es Európa-bajnokságot még hivatalosan Európai Nemzetek Kupájának hívták. Ez volt a második UEFA-rendezésű torna, mely a későbbi Európa-bajnokságok elődjének tekinthető. Az 1960-as tornát követően már ekkor érvényesült a négyévenkénti rendezés elve. A torna záró szakaszát Spanyolországban rendezték. A győzelmet a házigazdák szerezték meg.

A tornát elejétől fogva egyenes kieséses rendszerben rendezték. 30 válogatott jelentkezett rá, de a sorsolás után Görögország visszalépett, mivel Albániával sorsolták össze őket. Három ország erőnyerő volt az első körben: Ausztria, Luxemburg és a címvédő Szovjetunió. A torna kiírásának megfelelően oda-visszavágókat rendeztek egészen az elődöntőkig. A záró szakasz helyszínét csak ezt követően határozták meg, mivel az egyik elődöntős kaphatta meg a rendezés jogát.

A torna meglepetés-csapata Luxemburg volt. A második fordulóban hatalmas meglepetésre 3-2-es összesítéssel kiverte Hollandiát, a legjobb négy közé jutásért pedig kétszer is döntetlent játszott Dániával, s csak a semleges pályán lejátszott harmadik mérkőzés döntött minimálisan Dánia javára. Ugyanakkor Dánia négy közé jutása is meglepetés volt. Rajtuk kívül a címvédő szovjetek, a házigazda spanyolok és többek között Benével, Alberttel, Göröccsel, Mészöllyel felálló magyarok jutottak. A négy ország közül Spanyolországot választották a záró szakasz helyszínéül.

Az elődöntőben a Szovjetunió könnyedén győzte le 3-0-ra a dánokat a Nou Campban, Barcelonában, míg Madridban, a másik elődöntőben Bene 84. percben szerzett góljával a magyarok hosszabbításra mentették a hazaiak elleni meccset. A hosszabbításban azután mégis a spanyolok szerezték meg a győzelmet. A bronzéremére lejátszott mérkőzésen is hosszabbításra került sor: Bene ezúttal a vezetést szerezte meg már a 11. percben, a dánok azonban a 87. percben egyenlítettek. A hosszabbításban Novák két gólja mégis azt jelentette, Magyarország nyeri a bronzérmet.

A döntőbe Spanyolország és a Szovjetunió került. Négy évvel korábban, az 1960-as EB-n a negyeddöntőben került össze ez a két csapat. Akkor Franco tábornok megtiltotta csapatának a szovjetek elleni játékot, s az ellenfél végül megnyerte a tornát. Ezúttal nem léptek vissza, és fordulatos döntőt játszottak. Már a mérkőzés első perceiben vezetést szereztek a hazaiak, de a szovjetek perceken belül egyenlíteni tudtak. A győztes gólt a 84. percben sikerült megszereznie a spanyol csapatnak. A Santiago Bernabéu stadion 79 000 nézője előtt Spanyolország így megnyerte az Európa-bajnokságot.

Elődöntők

1964. június 17.
20:00 (CET)
Spanyolország Spanyol 2 - 1  Magyar 1957-2000 Magyarország Santiago Bernabéu Stadion, Madrid

18:30 (CET)
Spanyolország Spanyol 2 - 1 Szovjet Szovjetunió Santiago Bernabéu Stadion, Madrid
Nézőszám: 79 115
Játékvezető: Arthur Holland (angol)
Pereda gól : 6' 6'
Marcelino gól : 84' 84'